Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (2023)

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (1)

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są synonimem przepychu i nowoczesności. Jednak kraj ten oferuje znacznie więcej – tradycyjne beduińskie wioski, oazy i targi wielbłądów oraz piaszczyste plaże. Tutaj znajdziecie wszystko co największe i najniezwyklejsze.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (2)

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pustynnym krajem położonym na północno-wschodnim skrawku Półwyspu Arabskiego. Otaczają go wody Zatoki Perskiej i Omańskiej. Jeszcze niedawno, ledwie 50 lat temu, był to biedny pustynny region, do którego turyści nie mieli po co przyjeżdżać. Jednak od lat 50., kiedy to na obszarze emiratów odkryto ogromne złoża ropy naftowej, z których państwo czerpie ogromne zyski, nastąpił dynamiczny rozwój miejscowej gospodarki i turystyki. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z młodszych krajów na świecie. Powstały w 1971 roku z połączenia siedmiu księstw: Abu Dhabi, Dubaju, Sharjah, Ajmanu, Umm al Quwain, Ras al Khaimah oraz Fujairah. Współczesne emiraty należą do najszybciej rozwijających się i najbogatszych krajów na świecie. Wizytówką tego miejsca są niewyobrażalne drapacze chmur, sztuczne wyspy w kształcie palm, luksusowe hotele i dzielnice jak z futurystycznych powieści.

Dubaj – jeden z najpopularniejszych emiratów – słynie z wszystkiego co naj. To tutaj znajdziecie najwyższe budynki, najdroższe i najbardziej luksusowe hotele, największe centra handlowe oraz największą (stworzoną przez człowieka) wyspę. Podobno „Ludzka wyobraźnia to jedyne ograniczenie Dubaju” – i nie ma się czemu dziwić. Właśnie tutaj, na środku pustyni, powstał stok narciarski Ski Dubaj. Jest również ogromne akwarium w samym sercu centrum handlowego! Zresztą, nigdzie indziej na świecie nie ma tak wielu centrów handlowych. Zapewne dlatego dużą popularnością cieszy się Dubajskie Święto Zakupów, gromadzące każdego roku kilka milionów gości.

Stolicą, a zarazem najważniejszą częścią Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Abu Dhabi. Zajmuje ponad 80% całkowitej powierzchni kraju. Tutaj nowoczesność przeplata się z tradycją. Z jednej strony imponujące drapacze chmur i superluksusowy hotel Emirates Palace, z drugiej zabytkowy fort Qasr Al Hosn oraz bogactwo islamskich meczetów, z których największe wrażenie robi Wielki Meczet Sheikh Zayed. Nie zabraknie tutaj również wspaniałych plaż z drobnym piaskiem i kryształowo czystą wodą. Godne polecenia są szczególnie plaże Saadiyat oraz Corniche.

Ras al Khaimah uznaje się za najbardziej malowniczy emirat, położony w północnej części Półwyspu Arabskiego. Szerokie, piaszczyste plaże w północno-zachodniej części to idealne rozwiązanie na ucieczkę od zgiełku i przepychu miejskich aglomeracji. Na wschodzie króluje pasmo górskie Ru’us Al Jibal z najwyższym szczytem całej arabskiej unii – Jebel Jais. Do niezwykłych zjawisk naturalnych należy zaliczyć również rozległy, pustynny teren pełen czerwonych piasków, który najlepiej zobaczyć nad ranem o wschodzie słońca.

Regiony

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (3)

Abu Zabi

Abu Zabi, tętniące życiem serce Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oferuje niezapomniane wakacje pełne luksusu, To stolica kraju, w której nowoczesność przeplata się z tradycją. Z jednej strony futurystyczne drapacze chmur, z drugiej bogactwo islamskich meczetów z Wielkim Meczetem Szejka Zajida na czele.

od 4734 zł/os.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (4)

Ras Al Khaimah

Czerwono-pomarańczowe pustynie, relikty średniowiecznej przeszłości, malownicze pasmo górskie oraz szerokie, piaszczyste plaże – witajcie na północy Zjednoczonych Emiratów Arabskich! Ras Al Khaimah to synonim spokoju i różnorodności kultury arabskiej.

od 3320 zł/os.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - wczasy, wakacje, wypoczynek z Biurem podróży TUI (5)

Dubaj

Dubaj, jeden z siedmiu emiratów, często określany jest miastem rekordów. To tutaj znajdują się najbardziej ekskluzywne hotele, najwyższe budynki (z Burj Khalifa na czele), największe centra handlowe, najdroższe desery oraz największe, zbudowane przez człowieka wyspy. Dubaj to miejsce naprawdę wyjątkowe – tutaj arabskie tradycje przeplatają się z nowoczesną mieszanką kultur z całego świata.

od 3004 zł/os.

Przewodnik

Zwiedzanie

Burj Khalifa

Powstały w 2010 roku Burj Khalifa to najwyższy budynek na świecie mierzący 828 metrów. Trójczłonowa konstrukcja budynku, zwężająca się ku górze, przypomina kwiat pustyni, a bogata ornamentyka nawiązuje do kultury i religii islamu. Burj Khalifa liczy 163 piętra – na 122. piętrze usytuowana jest restauracja, a na 144. klub nocny. Najniższe z pięter zostały przeznaczone na hotel, którego wystrojem zajął się słynny projektant, Giorgio Armani. Koszt budowy tego słynnego wieżowca wyniósł ok. 1,5 mld dolarów. Podobno najbardziej luksusowe apartamenty nabyto w ciągu 8 godz. od ogłoszenia sprzedaży.

Eithad Towers

To charakterystyczny kompleks 5 wieżowców, a zarazem wizytówka Abu Dhabi. Każdemu z tych pięciu futurystycznych budynków został przypisany odpowiedni numer. W najwyższej wieży (nr 2) o wysokości ponad 300 metrów znajduje się taras widokowy „Observation Deck at 300” z najwyższym punktem obserwacyjnym w Abu Dhabi. To prawdziwa atrakcja stolicy, znajdująca się w czołówce najciekawszych miejsc w Abu Dhabi według portalu TripAdviosor.

Dubai Mall

Ponad 1200 sklepów, około 160 restauracji i kawiarni, do tego akwarium, lodowisko, wodospad, 22-ekranowe kino i targ złota – wszystko na powierzchni prawie 1 130 000 m2. Dubai Mall to największe centrum handlowe na świecie, położone niedaleko Burh Khalifa. Główną atrakcją jest Akwarium Dubaju (Dubai Aquarium) – mierzy 33 m szerokości, ponad 8 m wysokości i gromadzi ponad 33 tysiące ryb.

Dubai Marina

To kosmopolityczne miasto jest swoistą miniaturą Dubaju. „Miasto w mieście” – jak niektórzy mówią. Dubai Marina powstało od podstaw nad sztucznym kanałem. Charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca jest skupisko wieżowców wznoszących się na krańcu metropolii. Spacer po promenadzie czy wieczorny rejs po tutejszym kanale to dobra okazja, aby przejrzeć się bliżej życiu mieszkańców dzielnicy.

Atrakcje

Safari na pustyni

Najpierw emocjonująca przeprawa samochodem terenowym przez wydmy, następnie pokazy tańca brzucha i przejażdżka na wielbłądach, a na koniec kolacja pod gołym niebem z lokalnymi specjałami – to wszystko czeka podczas safari. Dla chętnych dostępna będzie również fajka wodna i tatuaże z henny. To wszystko w regionie Ras al Khaimah.

Wyścigi wielbłądów

To jedna z ulubionych rozrywek Arabów. Można zobaczyć nie tylko rywalizujące między sobą wielbłądy, ale również poznać znaną tradycję kraju. Jeszcze do niedawna funkcje dżokejów przypadały dzieciom. Z czasem zastąpiły je małe radioodbiorniki służące właścicielom do przekazywania komend zwierzętom.

Ski Dubai

Zima na pustyni – to właśnie oferuje pierwszy dubajski ośrodek narciarski. Ski Dubai powstał w centrum handlowym Mall of Emirates. Miłośnicy śnieżnych szaleństw znajdą tutaj pięć tras narciarskich (najdłuższa ma 400 m), jaskinię lodową, trasy bobslejowe oraz park śnieżny. To doskonałe miejsce na chwilę wytchnienia od panujących na zewnątrz upałów – Zjednoczone Emiraty są jednym z najgorętszych krajów świata ze średnią temperaturą niemal 40 st. Celsjusza.

Ferrari World

Wyjątkowy park rozrywki, w którym znajduje się ponad 20 atrakcji dla całej rodziny. Znajdziecie tutaj najszybszy na świecie roller coaster – kolejka rozpędza się do 100 km/h w 2 sekundy! Jest również bogata Galleria Ferrari z ogromną wystawą poświęconą samochodom marki Ferrari (od 1947 roku). Do tego G-Force, czyli maszyna, która wystrzela najbardziej odważnych uczestników na wysokość nawet 62 metrów!

Kuchnia

Smaki Wschodu

W Emiratach króluje głównie kuchnia Bliskiego Wschodu, a w Dubaju znajdują się najwykwintniejsze restauracje świata. W restauracji Reflets gotuje uhonorowany 3 gwiazdkami Michelina Pierre Gagnaire. W Le Nobu japoński szef kuchni Matsuhisa przygotowuje czarnego dorsza, znanego z nowojorskiej restauracji, którą otworzył wraz z Robertem de Niro. W knajpkach podawane są marokańskie tadżiny, libańskie szawarmy i falafele oraz baby ganoush, czyli bakłażanowo-sezamowe dipy. Miłośników kuchni fusion zachwycą camelburgery i spaghetti po bolońsku z wielbłądzim mięsem.

Halal, czyli to, co w Emiratach dozwolone

To właśnie Halal – swoiste określenie muzułmańskiej diety – określa produkty i czyny dozwolone przez islam. Zakazane jest spożywanie przez muzułmanów wieprzowiny, alkoholu oraz krwi. Jedzenie dostępne na terenie całych Emiratów musi być halal – czyli skontrolowane przez władze. Napoje alkoholowe oraz mięso wieprzowe dostępne są w niektórych hotelach, które mają zezwolenie na sprzedaż.

Ciekawostki

Ekologiczne miasto Masdar

Wszystko, co wydaje się być niemożliwe, dzieje się w Emiratach Arabskich. Tak też jest z planowaną budową zielonego miasta Masdar – ekologicznej metropolii, która będzie samowystarczalna energetycznie. Mają tam powstać elektrownie słoneczne, po ulicach będą poruszać się wyłącznie samochody elektryczne, a wszystkie wyprodukowane śmieci zostaną przetworzone i ponownie wykorzystane. Ta imponująca inwestycja ma kosztować około 20 mld dolarów, a zakończenie prac planowane jest na 2020 rok.

Najcięższy pierścionek na świecie

Coś, o czym marzy pewnie każda kobieta. Na słynnym dubajskim bazarze wystawiono pierścionek ważący prawie 64 kg i wykonany z 21-karatowego złota! Ten niezwykły okaz – Najmat Taiba – widnieje w Księdze Rekordów Guinessa.

Warto wiedzieć

 • Waluta

  dirham (AED)

 • Długość lotu

  ok. 5 godz.

 • Strefa czasowa

  czas polski + 2 godz.

 • Przepisy wjazdowe

  Zjednoczone Emiraty Arabskie

 • Język

  arabski, angielski

Ubezpieczenia turystyczne Zjednoczone Emiraty Arabskie - dowiedz się więcej »

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Merrill Bechtelar CPA

Last Updated: 05/10/2023

Views: 6624

Rating: 5 / 5 (70 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Merrill Bechtelar CPA

Birthday: 1996-05-19

Address: Apt. 114 873 White Lodge, Libbyfurt, CA 93006

Phone: +5983010455207

Job: Legacy Representative

Hobby: Blacksmithing, Urban exploration, Sudoku, Slacklining, Creative writing, Community, Letterboxing

Introduction: My name is Merrill Bechtelar CPA, I am a clean, agreeable, glorious, magnificent, witty, enchanting, comfortable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.